HRA O JABLKO

Prohlídka města Český Krumlov, detail fasády

PARIS podává jablko vítězce v soutěži krásy mezi bohyněmi. Afrodité se mu odvděčí a pomůže mu získat tu nejkrásnější mezi pozemskými ženami. Obraz „Paridův soud“ uvidíte na první trase krumlovského zámku v rožmberských pokojích. O chvíli později se ocitnete v barokním apartmá-tzv. piano nobile. A možná by jste přehlédli nad dveřmi jednoho z pokojů Zlatá jablka. Snaží se je sebrat nepřekonatelná běžkyně Atalanta a tím se zdrží. Rád Vám prozradím při prohlídce Českého Krumlova, co jsou ve skutečnosti „Zlatá jablka“ a jak souvisejí se zahradou Hesperidek. Šli jsme rychle. Minuli jsme tak pozdně gotickou kapli svaté Kateřiny (Je inspirována slavnou Saint Chapelle v Paříži a bezprostředněji stejnomennou kaplí na Karlštejně.). Nachází se v ní skvostný oltář. Na něm Anna samotřetí podává jablko malému Kristovi. V celém díle se snoubí pozdní gotika s rannou renesancí. Umělec, který vytvořil tento oltář, pocházel z „areálu jablečného štrůdlu“. Tak se říká historicky propojenému regionu Jižní Čechy-Horní Rakousko- Bavorsko- někdy i v širším smyslu celé západní části Střední Evropy. Jeho konkrétním domovem byl Pasov. Kulturním pak nemalá část Evropy-významně třeba severní část Itálie (Inspirace Mantegnou atd.). Historikům umění a nejen jim je znám jako Monogramista I.P.

VŠECHNA zmíněná díla, at´ už jsou inspirována antikou nebo křesťanstvím (Atény nebo Jeruzalém-:), mají společného víc, než jen jablka. Významnou roli v nich hrají ženy!

„CHERCHÉZ LA FEMME“/Za vším hledejte ženu. Tak se jmenoval sedmý z “ 21 Příběhů Magického Krumlova“. Prohlídku pro místní obyvatele na toto téma jsem uskutečnil 5.7.2020. Vyprávěli jsme si o ženách prostých i šlechtičnách nebo o krásných dívkách a jejich krutých osudech. Také o čarodějnicích, které měly respekt nebo o jeptiškách. A o jedné drbně, která končila počátkem 17.stol. opakovaně v městské šatlavě.

1578// Zvláštní pozornost jsme věnovali svatbám. Zejména té z uvedeného roku. Už v lednu si pan Vilém z Rožmberka bere paní Annu z Baden. Při prohlídce města jsme si ukázali, co to všechno obnášelo a jak tahle svatba proměnila obraz Českého Krumlova. Rád pro Vás nějakou takovou procházku zrealizuji také! Těším se na setkání s Vámi při nějaké prohlídce města. Všechny mají jedno společné. Hledáme při nich příběhy, sdílíme je a posíláme dál. Bud´te u toho! Tak na brzkou shledanou v Magickém Krumlově!