Magický svět zvířat

Historická klika ve tvaru ryby

Na krumlovských fasádách, klikách, patnících nebo historických kachlech nalezneme zvířata ze světa přírody: opici, pelikána, volavku, jeleny, lvy, kohouty nebo kapra. A také zástupce z říše zvířecí fantazie jako jsou jednorožec, draci, gryfy…

Lze je vnímat jako působivou dekoraci, malé umělecké dílko a nezřídka rovněž jako skrytou řeč symbolů, která zasvěcené vede k poznání světa skrze nějaký uzavřený systém. V kontextu Českého Krumlova bývá takto často zmiňována alchymie, případně křesťanská kabala. Své velké slovo i zde mají tyto motivy také v heraldice.

Právě jevy a zjevy inspirované zvířecím světem jsem zvolil jako druhý z „21 Příběhů Magického Krumlova“. S místními obyvateli jsme se vydali „Za nevšedními zvířaty na tváři města“ na Den dětí- v pondělí 1.6.2020. Tentokrát šli právě i děti. Bavilo je objevovat třeba zvířata, o kterých průvodce, moje maličkost, neměl po čtvrtstoletí provádění Českým Krumlovem ani tuchy.

A tak z toho nakonec vznikla tematická prohlídka města. Nazval jsem jí „Dračí Túra“ a najdete jí v hlavní nabídce. Dozvíte se při ní například i to, kdo založil tzv. “ Dračí řád“ a kdo byl jeho držitelem v Českém Krumlově. A nebojte se, na proslulé krumlovské medvědy nezapomeneme ani tentokrát! Na jejich příkladu si ukážeme, jak se v dějinách prolínají mýty s fakty, a co všechno z toho potom vznikne. Toulky a Túrky Magickým Krumlovem jsou mentálně otevřeným způsobem poznávání světa a věřím, že mohou potěšit i Vás!