Město mezi ohněm a vodou

Sv. Florián na historické fresce

SVATÝ FLORIÁN je celkem akční hrdina. Na fasádách krumlovských domů drží štoudev s vodou a hasí oheň. Historicky se mu to zde dařilo lépe než v mnoha jiných městech. Skutečně masívní požár Krumlov nikdy neprožil.

1388 – Právě v tom roce vzniká z podnětu Jana I. z Rožmberka bezpečnostní řád pro krumlovské měšťany . K tomu určené osoby od té doby mají kontrolovat mimo jiné i protipožární opatření: dostatek hasičských háků na strhávání střech, žebříků a zásoby vody na hašení v domech. Kdoví, jestli prevenci před požáry nepomohla také hrozba pokutou jedné kopy grošů při zavinění požáru!

ČERNÉ KUCHYNĚ, dýmníky, otevřená ohniště. Tyto vymoženosti zná středověk i v Krumlově. Na zámku už ale jsou krby a dokonce kamna. A tak zdejší fascinující krajinu střech začínají obohacovat komíny. A zase, zejména ty zámecké jsou postupem času nejen užitečné svojí funkcí, ale také esteticky hodnotné. Je jich tam údajně asi osmdesát. Rozmanitých forem a tvarů. Některé zdobí pitoreskní obličeje – maskarony.

KAŠNY. Dost bylo ohně, teď si dáme vodu! I tam pomohl v roce 1388 již zmíněný bezpečnostní řád. Do sv. Jakuba, 25.července onoho roku, měl být přiveden vodovod na náměstí. A právě tam nalezneme dneska nejnápadnější kašnu ve městě. Ta současná je ale z jiné doby a stojí s morovým sloupem jaksi vyšinutě daleko od středu náměstí. Víme proč! Rád Vám celý ten příběh budu vypravovat při nějaké prohlídce města.

WASSERKÜNSTLER. Tu nejkrásnější kašnu ale najdete v zámeckých zahradách! Pohledem na ní si snadno představíme „La dolce vita“ zámecké šlechty. Byla součástí (ta kašna, ne ta šlechta-:) vodního programu, který zde v polovině 18.století koncipoval skutečný všeuměl: sochař, inspektor schwarzenberských zahrad a také „vodní umělec“. Tohle označení ovšem rád neměl. Jmenoval se Johann Anton Zinner a patřil k nesmírně schopným Vídeňákům, kteří pracovali v polovině 18.stol. na zdejším zámku pro Josefa Adama ze Schwarzenbergu.

JE TOHO K VYPRÁVĚNÍ MNOHEM VÍCE. Třeba o symbolice živlů na zámecké věži i jinde. Nebo o kovářích, jirchářích a dalších řemeslech, která využívala bud´ oheň či vodu nebo obojí. Ano, na alchymisty opět nezapomeneme! Ti spojovali praktickou a symbolickou stránku věci.

“ MĚSTO MEZI OHNĚM A VODOU“. Právě tak se jmenoval čtvrtý z “ 21 Příběhů Magického Krumlova“ . Připravil jsem jej jako další z nedělních toulek pro obyvatele města na 14.6. 2020. A tak jsme společně obdivovali krásu a rozmanitost zdejších kašen i komínů. A potkali přitom samozřejmě i nejednoho svatého Floriána. Je úžasné, když člověk umí vidět staré a známé věci novýma očima! Líbil by se Vám právě tento příběh? Lze jej objednat on-line jako soukromou prohlídku. Do poznámky stačí uvést název. Tak se těším na setkání s Vámi v Magickém Krumlově!